یکشنبه ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱
 

آخرین مطالب

بندری جدید برای ترکمنستان - بندری جدید برای صادرات فراورده‌های نفتی، گاز طبیعی مایع‌شده (LNG)، پنبه و همچنین جابه‌جایی مسافر در ترکمنستان ساخته می‌شود.

بندری جدید برای ترکمنستان - بندری جدید برای صادرات فراورده‌های نفتی، گاز طبیعی مایع‌شده  (LNG)، پنبه و همچنین جابه‌جایی مسافر در ترکمنستان ساخته می‌شود.

نام این بندر جدید بنادر بین‌المللی ترکمنباشی (Turkmenbashi International Ports) است. مراسم کلنگ‌زنی این بندر هفته گذشته با حضور نخست‌وزیر ترکیه آقای رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکمنستان آقای قربانگلی بردی محمدف، وزرا و سایر مدعوین از دو کشور برگزار شد. شرکت ساختمانی ترکیه‌ای GAP قرار است این بندر را در حاشیه دریای خزر به مدت 4 سال بسازد. دولت ترکمنستان اعتباری معادل 2 میلیارد دلار آمریکا را برای ساخت این پروژه تخصیص داده است. این پروژه مشتمل بر ساخت 4 ترمینال تخصصی برای فراورده‌های نفتی، LNG ، کانتینر و شناورهای روپکس (ro-pax ferries) و همچنین یک یارد کشتی‌سازی است. در حال حاضر خط لوله‌ای به طول 800 کیلومتر و با هدف کاهش وابستگی به روسیه، برای انتقال گاز طبیعی از میدان گازی Galkynysh به ترکمنباشی ساخته شده است.تجارت خارجی ترکمنستان با اروپا و منطقه مدیترانه عمدتاً از طریق کانال ولگادن روسیه (Volga-Don Canal) که دریای خزر را به دریای سیاه متصل می‌کند، انجام می‌شود. با ساخت این بندر تجارت با اروپا و ترکیه از طریق آذربایجان در ساحل غربی دریای خزر صورت می‌گیرد. در حال حاضر مسیر ریلی بین شهر کارس (Kars) در شرق ترکیه، تفلیس (پایخت گرجستان) و باکو (پایتخت آذربایجان) ساخته شده است که به گفته آقای اردوغان، پروژه خط آهن نقش مکمل را برای بندر ترکمنباشی ایفا خواهد کرد. این خط ریلی در نظر است تا سال 2014 مورد بهره‌برداری قرار گیرد. با ساخت تونل راه‌آهن مرمره در استانبول، خط ریلی مستقیمی بین غرب آسیا و اروپا برقرار خواهد شد.

۶ شهریور ۱۳۹۲ ۱۴:۳۱
www.mtect.info |