یکشنبه ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱
 

آخرین مطالب

جریان شکافنده- شناخت، چالش‌ها و راهکارها - جریان شکافنده از جریان‌های ساحلی است که هر ساله باعث غرق شدن افراد زیادی در دریاها می‌شود.

جریان شکافنده- شناخت، چالش‌ها و راهکارها - جریان شکافنده از جریان‌های ساحلی است که هر ساله باعث غرق شدن افراد زیادی در دریاها می‌شود.

جریان شکافنده از جریان‌های ساحلی است که هر ساله باعث غرق شدن افراد زیادی در دریاها می‌شود. هدف از ارایه این مقاله اطلاع‌رسانی در مورد این جریان، نشانه‌های ظاهری و شناسایی جریان و پیشنهاداتی برای مسوولان استان‌های ساحلی جهت ایمن‌سازی سواحل است. از این پیشنهادات می‌توان به عکسبرداری دوره‌ای از سواحل شمالی کشور و آموزش و اطلاع‌رسانی در مناطق ساحلی اشاره کرد.

 

جریان شکافنده ( Rip Currents) به جریانی از آب گفته می‌شود که از ساحل به سوی دریا حرکت می‌کند. این جریان یکی از مهم‌ترین عوامل در غرق شدن انسان‌ها در دریاهاست، به طوری که ۸۰ درصد عملیات‌های کمکی نجات غریق‌ها مربوط به همین پدیده است. حرکت این جریان از داخل منطقه خیزاب ساحلی آغاز می‌شود و تا خارج از خط شکست موج ادامه می‌یابد. این جریان‌، آبی را که موج‌ها به سوی ساحل آورده‌اند به دریا بازمی‌گرداند.

جریان شکافنده از بالا شبیه یک بادبزن دستی است که دسته آن به‌سمت ساحل و دهانه آن به‌سمت دریا است. دسته این بادبزن بیشترین قدرت را دارد.

متن کامل مقاله را در شماره 203 ماهنامه بندر و دریا مطالعه فرمایید.

۵ شهریور ۱۳۹۲ ۰۹:۲۹
علی شوشتری‌زاده ناصری- کارشناس مهندسی سواحل و بنادر - محمود توکلی- رییس اداره طرح‌های زیربنایی مهندسی دریایی- سازمان بنادر و دریانوردی |