یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

اخبار

کانال جدید سوئز فرصتی نو برای تزانزیت دریایی

کانال جدید سوئز فرصتی نو برای تزانزیت دریایی
همزمان با آماده شدن کانال جدید سوئز نخستین کشتی باری طی مراسمی عبور از این کانال را آغاز کرد تا کانال سوئز بیش از گذشته نقش خود را در ترانزیت دریایی کالا برای بنادر بین المللی نمایش دهد.

به گزارش بندر و دریا به نقل از مارین نیوز؛ کانال سوئز یکی از مهمترین آبراه های تجاری در جهان به شمار می رود. این مسیر که توسط انسان ایجاد شده دریای مدیترانه را به خلیج سوئز(شاخه ای از دریای سرخ) متصل می کند. این کانال به عنوان یک میانبر برای کشتی هایی که از بندرهای اروپا و آمریکا به سمت بنادر جنوب شرق آسیا، شرق آفریقا و اقیانوسیه در رفت و آمد هستند، اهمیت ویژه‌ای دارد. بنا بر گزارش های موجود تا 7 درصد از کل تجارت دریایی جهان در این آبراه انجام می شود. از این رو رونق تجارت در کانال سوئز اهمیت و اثر ویژه ای بر اقتصاد کشور مصر دارد.

گرفتاری های اقتصادی مصر متاثر از بحران سیاسی طولانی در این کشور و تلاش برای بازسازی زیرساخت ها در این کشور زمینه ساز شکل گیری طرح ایجاد کانال جدیدی در موازات کانال سوئز شد. این طرح چند میلیارد دلاری به طول 72 کیلومتر سرانجام به پایان رسید و هزینه نهایی احداث آن در حدود 8 میلیارد دلار اعلام شد.

همزمان با آماده شدن کانال جدید سوئز نخستین کشتی باری طی مراسمی عبور از این کانال را آغاز کرد تا کانال سوئز بیش از گذشته نقش خود را در ترانزیت دریایی کالا برای بنادر بین المللی نمایش دهد. بر اساس اطلاعات موجود این کانال در 6 آگوست سال جاری میلادی(2015) فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز می‌کند.

۱۷ مرداد ۱۳۹۴ ۱۵:۰۶